NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

Do potoka nad Vinným vyteká neznáma látka

Vinné – Nad Vinianskym jazerom vyteká do potoka neznáma látka. Všimli si ju turisti i tunajší chatári. Vyzerá ako splašky. Rozbor vody ale ukázal, že to splašky nie sú. Môže potok neznáma látka znečistiť?

Zvláštna hmota má hnedú farbu a do potoka vyteká zo svahu nad ním. “Je to čosi zvláštne a neobvyklé aj zvláštnej farby,“ hľadal slová Marián Makeľ, starosta Vinného, keď si pozeral fotografie, ktoré im zaslali na Obecný úrad.

Potok, do ktorého neznáma látka vyteká, sa vlieva do Vinianskeho jazera. Hygienici v ňom toto leto kúpanie sa nedovolili. Bolo to práve pre znečistenú vodu, v ktorej sa priskoro tvorili sinice.

V blízkosti potoka i jazera sú chaty. Starosta sa chcel presvedčiť, či sem neunikajú splašky. Odobral vzorky vody a poslal ich na rozbor. V laboratóriu vodári stopy po splaškoch nenašli. “Podľa ich názoru by mohlo isť o nejaké minerály, alebo podobné látky,” dodal Marián Makeľ.

Nič podozrivé si v potoku nevšimli ani úradníci z odboru životného prostredia, Okresného úradu Košice okolie. “Príslušníci úradu túto lokalitu navštívili a pri obhliadke voda nevykazovala ani vizuálne, ani pachové známky znečistenia,” informovala Petra Friese z tlačového odboru kancelárie Ministerstva vnútra SR.

Starosta sa, cez jedného z obecných poslancov, obrátil na geológov. Miestnych totiž zaujíma, odkiaľ sa neznáma látka vo svahu berie.

Posvietia si na chatárov

Pre znečistenú vodu v jazere obec sprísni kontrolu chatárov nad jazerom. Zistilo sa, že nie všetci majú chaty napojené na kanalizáciu. “Budeme ich vyzývať, aby sa preukázali, ako likvidujú odpad, budeme žiadať aj atesty od žúmp,” uzavrel Marián Makeľ.