Michalovce, 20. august 2023 – Michalovčanom je na pešej zóne príliš horúco. Samospráva zvažuje jej obnovu. V centre mesta chce viac zelene a vody, aby ju ochladili. Na názor sa v ankete pýta aj obyvateľov. Veľkú rekonštrukciu centra robili pred dvadsiatimi rokmi. Primátorom bol Jozef Bobík. Portál nášZemplín.sk sa zaujímal, či mysleli na horúce letné dni aj pred dvoma desiatkami rokov.
Horúci letný deň bol aj počas tohtoročného Zemplínskeho jarmoku v Michalovciach. Oficiálne otvorenie pred hlavnou tribúnou si v horúčave odtrpeli účinkujúci aj ľudia v hľadisku. Pred ostrým slnkom sa chránili dáždnikmi a ovievali sa vejármi. Teplo sálalo aj z nahriatej kamennej dlažby. „Je tu strašne horúco, málo zelene tu je,“ povedal nám návštevník Michaloviec. „Všetko je na rozpálenom slnku, niet sa kam schovať. Je tu len pár stromov,“ povzdychla si mamička s kočiarom a malým dieťaťom v ňom.
Mysleli na horúčavy
Otcom terajšej pešej zóny v Michalovciach je Jozef Bobík. Práve za jeho pôsobenia, v roku 2002, začali s jej rekonštrukciou. „Už vtedy sme nasadili pitné fontánky. Počas horúcich letných dní mala plniť funkciu ovlažovania,“ povedal bývalý primátor Michaloviec.
Oslovili architektov
Ako má vyzerať a aké materiály sa pri rekonštrukcii použijú, navrhli architekti. „Oslovili sme vtedy komoru architektov z východného Slovenska, boli z viacerých miest, už si len pamätám, že predsedom bol architekt z Prešova, oni dali základné kritériá, ktoré projektant premietol do samotného projektu,“ prezradil Bobík.
Pri rekonštrukcii pešej zóny čelili aj nevôli obyvateľov. „V tom čase sa vyrúbalo veľa stromov, bol pokrik, že čo to robíme. Nakoniec sa tam nasadilo viac stromov ako bolo predtým,“ argumentuje bývalý primátor.
Dnes by ju stavali inak
Priznáva, že dnes by veľa vecí urobil inak. „Život ukázal, že by to mohlo byť aj inak, ale teraz to už nejde. To dielo bolo veľké a teraz to treba len vylepšovať, aby to plnilo svoju funkciu aj v takých horúcich dňoch aký máme dnes,“ myslí si Bobík.
Nevyužitá voda odteká do Laborca
Pešia zóna má, podľa Jozefa Bobíka, samostatnú kanalizáciu. Voda cez ňu odteká do Laborca. Dala by sa zachytiť a využiť na ochladzovanie pešej zóny. To už ale bude úloha pre terajšie vedenie mesta. „Myslím si, že je na čase zmeniť charakter tejto pešej zóny, aby bola zelenšou, chladnejšou, s viac vodozádržnými opatreniami, možno s nejakým potôčikom,“ približuje zámer samosprávy Miroslav Dufinec, terajší primátor Michaloviec.
Zbierajú názory ľudí
Mesto vypísalo anketu, v ktorej sa ľudí pýta na názory na pešiu zónu. Po jej vyhodnotení plánujú vyhlásiť architektonickú súťaž. „Budeme zbierať informácie, hľadať možnosti financovania, spájať financie z externých a vlastných zdrojov a ja verím tomu, že do konca tohto volebného obdobia zmeníme toto námestie k nepoznaniu,“ približuje plány mesta Dufinec.
Aký bude mať rekonštrukcia rozsah závisí od požiadaviek ľudí. „Nechcel by som sa vyjadriť k tomu, či bude veľká, alebo len kozmetická. Najradšej by som bol, aby bola úplná, ale samozrejme je to finančnej aj časovo náročné. Práve preto spúšťame anketu, aby sme zistili ako by ľudia chceli, aby toto námestie vyzeralo,“ uzavrel primátor Michaloviec.
Rekonštrukcia pešej zóny v Michalovciach trvala desať rokov. Po etapách ju dokončili v roku 2012. Niektoré jej miesta sú poškodené a vyžadujú opravu.