Michalovce, 30. júl 2023 – Obstáť v tvrdej a odbornej debate, pútavo a zrozumiteľne prezentovať výsledky svojej práce či objektívne zhodnotiť iných. Schopnosti, ktoré môžu byť v dnešnej informačnej a rýchlej dobe výsadou. Študentka Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach, Lujza Lea Lavriková ich už ovláda na slušnej úrovni. So svojim tímom uspela na medzinárodnom Turnaji mladých fyzikov v pakistanskom meste Muree.
„V Turnaji mladých fyzikov nestačí mať teóriu, experimenty a prezentáciu. Veľmi dôležité je zrozumiteľne odprezentovať svoju prácu, odpovedať na otázky v diskusii a obhájiť svoju prácu pred oponentom,“ prezradila pre portál naszemplin.sk mladá fyzička Lujza.
Zadania úloh vyhlasujú už v auguste, tým sa turnaj začína. V septembri v škole hľadajú členov tímu. Nie je striktne dané, že tím musí byť zložený z fyzikov z jednej školy. Skutočne sa to začína v momente vytvorenia tímu. „Prečítame si zadania úloh, premyslíme na ktoré úlohy máme prístroje, objekty na pozorovanie a teoretické základy. Vyberieme si úlohy, ktoré vieme uskutočniť ale aj tie, ktoré na nás mrknú, že nás chcú potrápiť, že chcú aby sme ich riešili,“ hovorí Lujza.
V každom zo súťažných ročníkov organizátori zverejnia 17 otvorených fyzikálnych problémov. Zadanie, ktoré Lujze a jej tímu prinieslo potrebné body a poriadne ich potrápilo znelo takto:
Lujza nám prezradila, že úloha bola jej srdcovka. „Hodiny som strávila meraním gulí s rôznymi parametrami, natáčala pohyb v magnetickom poli na mobil, analyzovala natočené videá, vytvárala v počítači grafy z videí,“ priblížila prípravy súťažiaca. Bývajú v klasickom malom panelákovom byte v Strážskom. Mamke vraj Lujza sľubovala, že ho na laboratórium zmení iba na pár dní. Definitívne zmizlo až po jej odchode do Pakistanu.
Do zahraničia až po úspechu na krajskom a celoštátnom kole
Prešli krajským kolom v trojčlennom tíme, kde skončili na druhom mieste a postúpili na celoštátne kolo. Tu už súťažia päťčlenné tímy. „Boli sme súťažný tím Gymnázium Pavla Horova Michalovce a Gymnázium Šrobárova Košice. Opäť sme skončili druhí,“ spomína Lujza.
Po celoštátnom kole vybrala odborná porota tých najlepších, ktorí Slovensko reprezentovali v Pakistane. „V Murree nás rozdelili do skupín po troch, respektíve štyroch tímoch. V týchto skupinách prebiehali fyzboje. Prvé tri tímy sa stali víťazmi so zlatou medailou. Dali sme to, boli sme druhí a už sme mali zlato,“ pochválila sa úspechom Lujza.
Postúpili tak do finálového fyzboja o putovný pohár. Veľmi ho chceli získať. Pripravovali sa ešte večer, trénovali dopĺňali do prezentácie. Mali ale silného súpera, Poľsko. Druhým súperom bol tím z Thajska. „Pri našej prezentácii nám technika urobila škrt cez naše plány na získanie putovného pohára. Stratili sme tam veľa bodov a priniesli si domov pohár za tretie miesto, ten nám už zostane navždy,“ uzavrela Lujza.
Slovensko reprezentovali gymnazisti Lujza Lea Lavriková (kapitánka, Gymnázium Pavla Horova Michalovce), Katarína Gersová a Michal Tomaga (obaja Gymnázium Jura Hronca Bratislava), Alex Omelka a Viktor Csontos (obaja 1. súkromné gymnázium Bajkalská Bratislava).
Špeciálne poďakovanie
Mladí fyzici sú vďační ľuďom, ktorí ich podporovali. Pri príprave na medzinárodné kolo IYPT ich viedli Samuel Ján Plesník a Martin Gažo. Neúnavne, často neskoro do noci im radili Natália Ružičková, doc. RNDr. František Kundracik, PhD., doc. RNDr. Marián Kireš, PhD.
Lujza špeciálne ďakuje za správne vykročenie do turnaja PaedDr. Ľubomírovi Hajdankovi, ktorý s ňou hľadal vhodné objekty – gule, ktoré by vyhovovali podmienkam v zadaní úlohy. Firma KOVOTLAČ, pán Ervín Karaba, vyrobil vodivé pologule. Pozvárať ich pomohli odborníci na zváranie na Katedre technológií, materiálov a počítačovej podpory výroby, Strojníckej fakulty TU v Košiciach. Páni profesori Prof. Ing. Ján Viňáš, PhD., IWE. a Prof. Ing. Emil Spišák, CSc. ochotne pomohli a vybavili zvarenie pologulí v zváračskej škole u pána Tomáša Liptáka v Askozvar-e. Valčeky do pieskoviska vyrobil pán Ing. Peter Lugoš, firma Locker, sro.