NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

Koniec izolácie osady v Sačurove. Uzatvorenie hrozí inej

Rómska osada v Sačurove bola v izolácii od 4. februára. Pozitivita tam dosiahla úroveň takmer 30%. Krízový štáb preto rozhodol osadu uzavrieť. Strážili ju policajti aj vojaci.

V nedeľu (21.2.2021) obyvateľov osady testovali znova. Zo 175 obyvateľov mali 3 pozitívny test. Krízový štáb rozhodol, že izoláciu osady ukončia.

Starosta obce Peter Barát očakával, že sa príde testovať viac osadníkov. “Je tam asi 300 obyvateľov, ktorí sa testovať neboli, a ktorí môžu byť pozitívni,” upozorňuje starosta. Osadu prestanú strážiť zajtra ráno o siedmej hodine.

V osade žije vyše 750 obyvateľov. Posťažovali sa nám, že izolácia trvá už pridlho. “Už sme zatvorení viac ako 20 dní, sme tu ako vo väzení,” sťažoval sa nám jeden z obyvateľov. Ochorenie vraj u nich malo mierny priebeh. “Nikto nemal ani teplotu,” presviedčal nás muž z osady.

Desiatky pozitívnych prípadov mali aj v obci Poša. Dnes tam testovali obyvateľov osady znova. “Zo 130 testovaných, malo pozitívny test 15 obyvateľov,” prezradil výsledky testovania Tadeáš Malý, starosta obce Poša.

Pozitívny test mali ľudia z troch domov. “Domy budú označené a ľudia musia dodržiavať karanténu. Zajtra na krízovom štábe okresu sa rozhodne, či pôjde do izolácie celá osada,” priblížil opatrenia starosta obce.

Hygienici potvrdili, že v osadách boli ľudia nakazení aj britským kmeňom nového koronavírusu. “Aj to je dôvod, prečo nám stúpa pozitivita v okrese, ale aj preto, že ľudia nedodržiavajú protipandemické opatrenia. Z týždňa na týždeň sme mali o viac ako 100 pozitívnych viac,” informovala Ľudmila Rosiarová, regionálna hygienička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Vranove nad Topľou.

V obciach, kde je miera pozitivity jedno a viac percent, hygienici navrhnú sprísnené opatrenia.”Starostom budeme odporúčať, aby znížili mobilitu obyvateľov, aby neotvárali škôlky, a zvážili aj otvorenie škôl po prázdninách,“ uviedla hygienička.

Epidemilogickou situáciou v okrese Vranov nad Topľou sa bude zajtra zaoberať krízový štáb.