NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

Michalovčanov vyľakali dunivé výbuchy

Michalovce, 2. november 2022 – Obyvatelia Michaloviec počuli silné dunivé výbuchy. Vyľakali hlavne ľudí na sídlisku SNP. Počuť ich ale bolo po celom meste aj v okolitých dedinách.

ilustračné foto: www.mosr.sk

Počuli dunivé výbuchy

Okolo deviatej som počula viaceré dunivé výbuchy. Zľakla som sa, veď neďaleko je Ukrajina, kde sa bojuje,“ posťažovala sa nám obyvateľka sídliska SNP v Michalovciach. Ľudia si vraj telefonovali medzi sebou a snažili sa zistiť čo sa deje. „Mali by dať vedieť starostovi a ten by to mal vyhlásiť v rozhlase. Babky sa ma pýtali, či to z Ukrajiny počuť,“ prezradil nám obyvateľ Vinného.

Na mestskej polícii sa nesťažoval nikto

Na mestskej polícii v Michalovciach nemali žiadne sťažnosti od obyvateľov, ani informáciu o výbuchoch.

Vojaci majú výcvik

V uplynulých dňoch Michalovčania videli aj presun vojenskej techniky, ktorá smerovala na vojenské cvičisko Biela hora. Na ministerstve obrany nám potvrdili, že je tam výcvik. „Na tomto posádkovom cvičisku prebieha bežný výcvik mechanizovaných jednotiek a to aj za použitia ručných zbraní a imitačnej munície. Výcvik prebieha priebežne, podľa potrieb OSSR,“ informovala Martina Koval Kakaščíkova, hovorkyňa ministerstva obrany.

Výbuchy, ktoré ľudia počuli, sa pravdepodobne šírili zo vzdialenejšieho výcvikového priestoru Valaškovce, kde vojaci pri výcviku používajú aj ťažké zbrane. „Dunivosť závisí od typu zbraní, systémov a munície, s ktorými vojaci cvičia,” upresnila hovorkyňa.

Zákaz vstupu do vojenských lesov

Ministerstvo obrany pripomína, že platí zákaz vstupu na územia, kde prebieha výcvik. „O zvýšenej výcvikovej aktivite sme informovali už v júni, a to preto, že kvôli pandémii bol výcvik OSSR utlmený,“ doplnila Kakaščíková.