NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

Pochod „Puci Pešo“ pripomenie slávneho východoslovenského rodáka Puciho

V sobotu 6. mája 2023 sa uskutoční pochod pre verejnosť s názvom „Puci pešo“. Trasa meria 28 kilometrov a vedie z Trebišova do Kožuchova – rodnej obce Juraja Puciho. Od smrti tohto slávneho diaľkového chodca tento rok uplynie 10 rokov. Podujatie prebehne za účasti Puciho vnučiek a synov, ktorí pochod organizujú. Pozvaná je široká verejnosť, na pochod sa netreba vopred registrovať.

Štart je o 8:30 hodine v Trebišove pred Múzeom a Kultúrnym centrom južného Zemplína (Ul. M. R. Štefánika). V prípade nepriaznivého počasia bude štart vo vnútri budovy. Na štarte zaznejú krátke príhovory organizátorov a hostí. Chodci sa následne vydajú cez mestský park k Trnávke a odtiaľ do Zemplínskeho Hradište. Trasa následne vedie k Ondave a odtiaľ do Hrane.

„V každej obci bude zhruba polhodinová prestávka, účastníkov pochodu privítajú starostky alebo starostovia, ktorí niekde chystajú aj krátky kultúrny program. Som rád, že ako mesto Trebišov, tak aj obce, ktorými vedie trasa pochodu, pristúpili k podujatiu veľmi ústretovo a podporili ho. Za to im ďakujem, bez ich pomoci by sme s bratom pochod nedokázali zorganizovať,“ uviedol Jan Puci, ktorý pochod inicioval.

Z obce Hraň chodci zamieria do obce Novosad a následne do Zemplínskeho Branča. Aj v týchto obciach budú zastávky pri obecných úradoch. Poslednou zastávkou bude Kožuchov, kde sa bude záujemcom predávať občerstvenie a na mieste bude aj drobná výstava artefaktov spojených s Jurajom Pucim.

Pochod nie je závod, ide sa pešo, hromadne a za každého počasia. Účasť je na vlastnú zodpovednosť. Úsek medzi obcami Hraň a Kožuchov vedie po ceste, na bezpečnosť účastníkov tu bude dohliadať polícia.

„Pôjde sa normálnym tempom, ktoré zvládnu aj sviatoční chodci. Cieľom je dôstojne pripomenúť pamiatku nášho otca, ktorý, aj keď väčšinu života žil v Prahe, na svoj rodný kraj nikdy nezabudol. Rád sa doňho vracal a trénoval v ňom na svoje pochody. Trasu, ktorú sme vybrali, mal rád. Napríklad v roku 2009, keď na oslavu svojich osemdesiatych narodenín ušiel počas dvadsaťštyri hodín cez 100 kilometrov,“ uviedli bratia Jan a Viktor Puci.

V sobotu 6. 5. 2023 to bude taký chodecký happening, na ktorý sú pozvaní všetci priaznivci zdravého životného štýlu a chôdze, ktorú Juraj Puci miloval. Ostatne, jeho mottom bolo: Na svete sme preto, aby sme chodili.

Organizačné informácie:

Na štarte budú od 8.00 k dispozícii na rozhovor pre médiá, ale aj pre účastníkov pochodu synovia a vnučky Juraja Puciho. Pochod začne krátkymi príhovormi organizátora Jána Puciho, primátora Trebišova Mareka Čižmára a prípadne aj niektorého z účastníkov pochodu, napríklad pamätníka, ak nejaký dorazí. Štart bude hneď po príhovoroch, najneskôr o 9:00.

1. zastávka v Zemplínskom Hradišti cca od 10:30 do 11:00

2. zastávka v Hrani cca od 13:00 do 13:30

3. zastávka v Novosade cca od 14:30 do 15:00

4. zastávka v Zemplínskom Branči cca od 13:30 do 16:00

Cieľ v Kožuchove po 16:30

* Časy sú orientačné, môžu sa s ohľadom na počasie alebo nepredvídateľné udalosti počas podujatia zmeniť.

V Kožuchove bude fungovať výčap, predaj občerstvenia. Na mieste bude drobná výstavka pripomínajúca Juraja Puciho.

zdroj: MsÚ Trebišov