NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

Polícia informáciu o úteku tigra nepreverovala

Utorok, 6. 9. 2022 – V sobotu (3.9.) krátko po 17.30h operačné stredisko RHCP v Sobranciach prijalo informáciu od svojich ukrajinskych kolegov, že v blízkosti východnej hranice, avšak z ukrajinskej strany, bol spozorovaný tiger.

Nakoľko informácia o spozorovaní tigra bola prijatá z ukrajinskej strany, „Policajný zbor Slovenskej republiky bol požiadaný o súčinnosť iba v prípade, že výskyt zvieraťa bude zaznamenaný na území Slovenska, preto polícia SR miesto, odkiaľ malo zviera ujsť, či skutočne pochádza zo ZOO alebo od súkromného chovateľa, ďalej nepreverovala,“ informovala Lenka Ivanová, krajská policajná hovorkyňa.

ilustračná fotografia

Fotografia tigra je z Ukrajiny

Keďže k udalosti došlo na ukrajinskej strane, polícia na Slovensku nepreverovala ani skutočnosť, či fotografia zvieraťa, ktorá bola na sociálnych sieťach, je ilustračná alebo pochádza z fotopasce, prípadne, aká stará táto fotografia je. Samozrejme, policajti všetkých oddelení hraničných kontrol na východnej hranici aj Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach je v kontakte s ukrajinskou políciou a v prípade zistenia akýchkoľvek nových relevantných informácií si ich vzájomne vymenia.

Tiger sa vraj nikdy nestratil

Majiteľ tigra, ktorému malo zviera ujsť, televízii JOJ tvrdil, že situácii nerozumie, a jeho tiger sa nikdy nestratil.

Po zverejnení upozornenia polície, tigra na slovenskej strane, hľadali ochranári z Národného parku Poloniny. Či sa má v pohraničí pohybovať iný tiger, nie je jasné. Ochranári v hľadaní pokračovať nebudú.

Tigra nezaznamenal ani monitorovací systém hranice

Polícia Slovenskej republiky nikdy nepotvrdila, že výskyt tigra bol zaznamenaný aj na území Slovenska, navyše, ak by bolo zviera prekročilo štátnu hranicu so Slovenskom, jeho pohyb by bol zaznamenaný, pretože každý kúsok východnej hranice je prísne monitorovaný.

Všetky oddelenia hraničnej kontroly pri východnej hranici, policajné hliadky vykonávajúce službu v pohraničnej oblasti, starostovia prihraničných obcí aj zástupcovia poľovných združení boli prostredníctvom policajtov iba vyzvaní k zvýšenej opatrnosti a bezpečnosti, aby pri prípadnom výskyte zvieraťa vedeli adekvátne reagovať, “ uzavrela Lenka Ivanová.

Tigrie mláďa vraj našli

Na sociálnych sieťach sa objavili videá s mláďaťom tigra, ktoré sa malo nájsť na Ukrajinskej strane. Ich pravosť sa však overiť nedá.