Slovensko, 24. november 2023 – Pri príležitosti Medzinárodného dňa eliminácie násilia na ženách, ktorý pripadá na zajtrajší deň, 25. november, Polícia SR realizuje rôzne aktivity.
Najčastejšími trestnými činmi v rámci riešenia prípadov domáceho násilia sú nebezpečné vyhrážanie, týranie blízkej zverenej osoby, ublížení na zdraví, vydieranie a nebezpečné prenasledovanie. Existuje symbol násilia, ktorým môže žena upozorniť na nebezpečenstvo. aký je to symbol, sa možete dozvedieť aj z videa, ktoré Polícia SR uverejnila na svojom FB profile, spolu s množstvo užitočných informácií:
Prvým krokom je pripustiť si, že sa deje niečo, čo nie je v poriadku
- máte právo na život bez násilia – nikto nemá právo správať sa k vám násilne,
- pamätajte si, že to nie je vaša vina a že za násilie je zodpovedný ten, kto ho pácha,
- dôležité je uvedomiť si, že domáce násilie neprestane samo a môže sa stupňovať,
- domácom násilí nemlčte – ak máte možnosť, zdôverte sa inej osobe (nemusí to byť príbuzný, môže to byť akákoľvek iná osoba, ktorej dôverujete),
- nehanbite sa vyhľadať pomoc odborníkov, obráťte sa na niektorý zo subjektov poskytujúcich pomoc obetiam trestných činov, ktoré poskytujú bezplatnú odbornú pomoc obetiam domáceho násilia v podobe psychologického, právneho a sociálneho poradenstva a ďalších,
- uchovajte si dôkazy o násilí (fotografie zranení, roztrhané oblečenie, elektronické správy atď.),
- uložte si pre každý prípad dôležité dokumenty, nevyhnutné lieky, zoznam dôležitých telefónnych čísel, peňažnú rezervu a náhradné kľúče na bezpečné miesto,
- vytvorte si krízový plán. Premyslite si, kto vám môže pomôcť s odvozom, kde je možnosť núdzového ubytovania, koho viete požiadať, aby privolal políciu, ak bude počuť krik a pod. Pri tvorbe krízového plánu vám môžu pomôcť na bezplatnej Linke pre ženy zažívajúce násilie alebo v subjektoch poskytujúcich odbornú pomoc obetiam domáceho násilia,
- v prípade zranenia vždy vyhľadajte lekársku pomoc a nehanbite sa uviesť, že zranenia vznikli v dôsledku násilia,
- kontaktujte Policajný zbor na telefónnom čísle 158, ktoré je dostupné nepretržite. Na telefonické kontaktovanie môžete využiť situácie bez prítomnosti násilníka v domácnosti, pripadne situácie, kedy sa sami môžete vzdialiť z domácnosti bez priamej prítomnosti násilníka, napríklad vysypanie odpadkov, vyprázdnenie poštovej schránky, nákup potravín, liekov a podobne.
Preventisti v pôsobnosti Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach nielen v Medzinárodný deň eliminácie násilia na ženách, počas celého tohto týždňa (47. týždeň) vo zvýšenej miere, ale, samozrejme, aj počas celého roka, venujú téme eliminácie násilia na ženách zvýšenú pozornosť, nielen slovom, ale aj distribúciou informačného letáku, aby upozornili verejnosť, že byť voči svojmu okoliu ľahostajní nie je určite v poriadku a poskytli návod a rady ako sa vyhnúť tomu, aby sa osoby stali obeťou násilnej trestnej činnosti.
Za 10 mesiacov 2023 Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach zaznamenalo 239 trestných činov spáchaných v súvislosti s domácim násilím. Najčastejšími trestnými činmi v rámci riešenia prípadov domáceho násilia evidujeme týranie blízkej osoby a zverenej osoby (147 prípadov), nebezpečné vyhrážanie (52 prípadov) a ublíženie na zdraví (22 prípadov). V tejto súvislosti je však potrebné poznamenať, že domáce násilie sa vyznačuje vysokou mierou latencie, zostáva zväčša dlhodobo utajované, pretože osoba páchajúca násilie drží obeť formou psychického nátlaku „v zajatí“.
Košickí policajti v uplynulých dňoch obvinili z trestného činu nebezpečného vyhrážania 45-ročného muža z okresu Košice okolie, ktorý sa svojej manželke opakovane vyhrážal zabitím, naposledy minulý týždeň, vulgárne jej nadával a vyhrážal sa jej slovami, že „pôjde do zeme“, a že „on si to odsedí aj 10 – 15 rokov“. Vyhrážky voči poškodenej žene dosiahli taký stupeň intenzity, že vzbudili u ženy skutočne dôvodnú obavu, že muž svoje vyhrážky uskutoční. Obvinený muž sa žene vyhrážal zabitím aj v minulosti, pričom za obdobné konanie bol viackrát súdne trestaný. Policajti muža obmedzili na osobnej slobode a umiestnili do cely policajného zaistenia. Zároveň bol podaný podnet na vzatie obvineného do väzby, ktorý sudca akceptoval. Obvinenému mužovi, ktorý je stíhaný väzobne, za tento skutok spáchaný na chránenej osobe hrozí po dokázaní viny trest odňatia slobody až na tri roky.
„Policajný zbor chráni všetkých, preto by poškodení nemali váhať a s dôverou sa môžu kedykoľvek obrátiť na políciu. Násilie nemusí oznámiť len obeť, ale ktokoľvek, komu na iných záleží. Buďte všímaví a v prípade akéhokoľvek podozrenia kontaktujte políciu. Ak vy lebo niekto vo vašom okolí potrebujete pomoc, kontaktujte najbližší útvar Policajného zboru v mieste vášho bydliska alebo volajte políciu na známom bezplatnom telefónnom čísle 158. Polícia je zo zákona povinná každé jedno oznámenie dôkladne preveriť. Oznámenie môžete urobiť aj anonymne na prokuratúre, súde alebo príslušnom Úrade práce sociálnych vecí a rodiny,“ informovala Jana Mésarová, hovorkyňa košickej polície.
Buďte všímaví a v prípade akéhokoľvek podozrenia kontaktujte políciu.
Zdroje: Facebook Polícia Slovenskej republiky
Jana Mésarová, hovorkyňa KRPZ Košický kraj/Facebook Polícia SR – Košický kraj