NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

Prvý dokumentárný film o Michalovciach má 12 rokov

Michalovce – 12.10.2022 – Prvý dokumentárny film o Michalovciach „Michalovce, srdce Zemplína, …ostatných 100 rokov“, mal svoju premiéru koncom novembra 2010. Pôvodne malo mať dielo len niekoľko minút. Postupne sa však počas natáčania ozývalo viac ľudí, ktorí sa chceli podeliť o svoje spomienky. Mnohí z nich mali už v tom čase viac ako 70 rokov. Tvorcovia na filme nakoniec pracovali vyše 7 mesiacov, natočili viac ako 60 hodín materiálu a výsledné dielo má 42 minút.

Tretina účinkujúcic už nežije

Dokument o Michalovciach zachytáva ostatné storočie Michalovie., od roku 1900 do roku 2010. Prostredníctvom výpovedí obyčajných ľudí aj osobností, sa diváci dozvedajú, ako Michalovce vyzerali, ako sa tu žilo, aké osobnosti ho navštívili, či boli s Michalovcami späté. „Z približne 60 ľudí, ktorí vo filme spomínajú, dnes už nežije asi tretina z nich. Takže sme radi, že sme ešte stihli zachytiť vzácne osobnosti a ich spomienky na mesto Michalovce, život v ňom“, hovorí Eva Bučková, režisérka filmu Michalovce, srdce Zemplína …ostatných 100 rokov.

Ak ste film ešte nevideli, alebo ste už aj zabudli, o čom bol, môžete si ho pozrieť tu:

Súčasťou filmu sú historické zábery Michaloviec zo 40tych, 50tych a 60tych rokov, ktoré natočil pravdepodobne jediný vtedajší kameraman v regióne, Edmund Ferko. Film zachytáva aj udalosti 1. svetovej vojny, pohnuté osudy židovských občanov, ako aj spomienky ľudí na prelomové roky 69. a 89. Nechýbajú ani historické pohľadnice, zábery na mesto v roku 2010, chrámy, najnovšie budovy či pohľady z vtáčej perspektívy z najvyšších budov v meste.

Odborný garant a spoluscenárista, historik Martin Molnár dodáva: „ Film má aj vysokú odbornú úroveň. Svedčí o tom aj fakt, že historické udalosti v Michalovciach komentujú vo filme, okrem iných odborníkov, aj štyria univerzitný profesori.“

Obaja hlavní aktéri filmu Martin Molnár aj Eva Bučková dodávajú, že ak bude príležitosť radi by si užili nakrúcanie ďalšieho filmu. Snáď sa to podarí.

Fotogaléria z prepisovania historických záberov na Michalovce

Tvorcovia filmu:

Kameramani: Dušan Pehanič, Matúš Dobrovolský, Vladimír Bučko

Redaktorka: Janka Fedorová

Scenár a odborný garant: Martin Molnár

Producent: Vladimír Bučko

Réžia: Eva Bučková

Hudba: Marcel Timko