NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

Rekonštrukcia plavárne v Michalovciach bude drahšia

Samospráva chcela mestskú plaváreň v Michalovciach zrekonštruovať za viac ako 2.5 milióna eur. Vyše 2 mil. jej na rekonštrukciu prispeje vláda SR. Mesto malo projekt dofinancovať z vlastných zdrojov sumou vyše 400 tisíc eur.

Zámer mesta ale kritizovali niektorí mestskí poslanci. Do pôvodného projektu požadovali zapracovať svoje pripomienky. “Žiadal som, ak môžme, tak radšej zapracujme nejaký polovičný olympijský bazén, aby sa tu mohli konať oficiálne, medzinárodné športové súťaže,” prezradil Radovan Geci, poslanec mestského zastupiteľstva v Michalovciach.

Pôvodnému zámeru vyčíta investície, ktoré by tam byť nemuseli. “Kritizovali sme hlavne to, aby sa športovisko nevyužívalo na postavenie saunového sveta,” dodáva Geci.

Pripomienky projekt predražili

Na mestskom úrade tvrdia, že celkovo dostali asi 30 pripomienok. Vyjadril sa k ním projektant aj mestský plavecký klub ORCA. Viaceré pripomienky do projektu aj zapracovali. Rozpočet sa tak navýšil na viac ako 4 mil. Eur. Najdrahšia bude výstavba dvoch nových bazénov. “Bazéna na cvičebné plávanie a bazéna pre malé deti. K navýšeniu dochádza aj z dôvodu zmeny dispozičného riešenie, pri obvodovom murive, podhľadoch, podlahách a podobne,” vysvetľuje Iveta Palečková, hovorkyňa primátora Michaloviec.

Zapracovať pripomienky bez navýšenia rozpočtu, podľa samosprávy, nebolo možné. “Wellnes centrum bolo riešené ako 4 sauny s veľkou oddychovou miestnosťou na druhom poschodí, takže my využívame existujúci stav. Požiadavky na zmenu projektu nezahŕňali krátenie výdavkov v pôvodnom projekte,”obhajuje riešenie mesta hovorkyňa.

Na postavenie bazéna, ktorý by spĺňal podmienky na medzinárodné súťaže, podľa nej, nie je dôvod, ”Plaváreň má slúžiť hlavne obyvateľom mesta a mládeži. Mesto plánuje iba súťaže okresného, prípadne krajského charakteru, ale nie veľké medzinárodné podujatia,”vysvetlila Palečková.

Nevedeli za čo hlasovali

Rekonštrukciu plavárne za viac ako 4 milióny už odsúhlasili aj mestskí poslanci. Kritici projektu hlasovali proti. Nepáči sa im aj spôsob, ako mestské zastupiteľstvo navýšenie rozpočtu na rekonštrukciu odsúhlasilo. „Návrh nebol prerokovaný vo finančnej komisii, a poslanci pred hlasovaním nevideli žiadny projekt ani nákres. Ako sa teda pri hlasovaní rozhodli?,“ pýta sa poslanec Radovan Geci.

Koľko bude stáť rekonštrukcia plavárne v skutočnosti, ukáže výberové konanie. Financie, ktoré budú nad rámec vládnej dotácie si bude musieť mesto požičať.

O navýšení rozpočtu, na rekonštrukciu plavárne, sa viedla v mestskom zastupiteľstve aj búrlivá debata. Pozrite sa, ako poslanci i vedenie mesta argumentovali. Rozprava je v čase 2:44. Záznam vyhotovila mestská televízia Mistral https://youtu.be/VUioa-6-j9Q

foto:naszemplin.sk

vizualizácie: mesto Michalovce