NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

Stúpa počet nelegálnych migrantov z Ukrajiny

Sobrance, 1. 9. 2022 – Cez oficiálne hraničné priechody by ich nepustili. Z Ukrajiny sa preto snažia utiecť mimo nich. Nelegálne, cez zelenú hranicu. Počet Ukrajincov, ktorí sa k nám snažia dostať nezákonnou cestou, od začiatku vojnového konfliktu na Ukrajine, výrazne stúpol.

Väčšina prechádza cez hraničné priechody

Ľudia, ktorí pred vojnou chceli a mohli utiecť využívali hraničné priechody. Od vypuknutia vojnového konfliktu nimi denne prechádzali tisíce utečencov. Ľvovčanka Alexandra doma nechala manžela „Môj manžel musel zostať doma, pomáha ako dobrovoľník ľuďom, ktorí prichádzajú z oblastí , kde sa bojuje,“ prezradila nám Alexandra.

Rastie aj počet prechodov cez zelenú hranicu

Muži, ktorí sa nechceli podvoliť mobilizácii a chceli sa vyhnúť povinnosti narukovať, sa pokúšajú z Ukrajiny ujsť. Hraničným priechodom sa musia vyhnúť, z krajiny utekajú cez zelenú hranicu. “Cez hraničné priechody by ich z krajiny nepustili, pokiaľ nepatria do zákonom schválených výnimiek,” vysvetľuje Agnesa Kopernická, hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach.

Od začiatku roka zaznamenali takmer 180 pokusov o nelegálne prekročenie hranice. Polícia pri nich zadržala vyše 300 utečencov, najviac ich bolo z Ukrajiny. „Z uvedeného počtu bolo 292 štátnych príslušníkov Ukrajiny,”spresňuje Kopernická.

Pred rokom na hraniciach zadržali ani nie stovku nelegálnych migrantov. Ukrajincov bolo medzi nimi málo. “Top trojku národností tvorili Bangladéšania, Turci, Pakistanci,” informovala Kopernická.