NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

Tragická nehoda na Zemplíne

Bez akéhokoľvek reflexného prvku sa včera (6.10.) krátko po 19. hodine po obci Vrbnica (okr. Michalovce) pohyboval 61-ročný miestny muž, ktorý vedľa seba tlačil bicykel. 41-ročný vodič osobného motorového vozidla zn. Peugeot 406, prechádzajúci obcou Vrbnica smerom na obec Hatalov (okr. Michalovce), sa pravdepodobne dostatočne nevenoval vedeniu vozidla a sledovaniu situácie v cestnej premávke a pred jedným z rodinných domov v obci do oproti nemu kráčajúcemu mužovi, tlačiaceho vedľa seba bicykel, narazil. Muž po náraze preletel cez prednú kapotu, narazil do čelného skla a spadol na cestu. Bicykel odhodilo do priekopy.

Žiaľ, chodec pri dopravnej nehode utrpel zranenia, ktoré boli nezlučiteľné so životom a na mieste dopravnej nehody im podľahol. Vodiča Peugeotu policajti na mieste podrobili dychovej skúške, tá však prítomnosť alkoholu v jeho dychu nepotvrdila. To, či bol pod vplyvom alkoholických alebo iných omamných a psychotropných látok nebohý chodec, bude zisťované pri nariadenej pitve.

Po dôkladnom zadokumentovaní miesta dopravnej nehody, aj za účasti znalca z odboru cestná doprava, bolo začaté trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia. Kto v tomto prípade pochybil a je zodpovedný za zrážku, ktorá sa skončila tragédiou, bude predmetom ďalšieho vyšetrovania michalovských dopravných policajtov.

Keďže chodci a cyklisti sú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky, znovu upozorňujeme cyklistov na povinnosti, ktoré im vyplývajú z právnych predpisov pre používanie pozemných komunikácií. Pokiaľ si chodci a cyklisti neuvedomia, že sú účastníkmi cestnej premávky rovnako ako vodiči motorových vozidiel, a teda sú aj oni povinní rešpektovať ustanovenia zákona o cestnej premávke, bude stále dochádzať k dopravným nehodám s tragickými následkami, nakoľko nie vždy nesú vinu za tieto dopravné nehody vodiči motorových vozidiel.

Zákon o cestnej premávke jasne hovorí, že za zníženej viditeľnosti mimo obce musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Reflexné prvky na oblečení niekoľkonásobne predlžujú vzdialenosť, na ktorú dokáže vodič chodca spozorovať a predlžujú čas, za ktorý môže vodič na chodca zareagovať a zabrániť nebezpečnej situácii.

Informovala. Lenka Ivanová – krajská policajná hovorkyňa