NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

Týždeň bývajú v školskej jedálni

Michalovce, 31. 8. 2022 – Desiatky ľudí z bytovky, v michalovskej rómskej osade Angi mlyn, bývajú už týždeň v školskej jedálni. O strechu nad hlavou prišli po páde schodiska v bytovom dome, ktorý má celý narušenú statiku. Nemajú kam isť. Náhradné bývanie im vybavuje samospráva. Lacné to nebude. Kvôli udalosti v osade samospráva vyhlásila mimoriadnu situáciu.

Vyše stovka ľudí býva v školskej jedálni priamo v osade, na okraji Michaloviec. Pri zadnom vchode do školy počujeme špliechanie vody. Jedna zo žien tam v lavóre prala šaty a deky. „Pozrite ako musím prať, aby moje deti nechodili špinavé a smradľavé,“ posťažovala sa nám.

Jedno teplé jedlo denne

Raz denne im vozia teplé jedlo. „Nemám čo jesť, som hladný, raz na deň nám vozia, to je málo,“ posťažoval sa nám muž, ktorý práve dojedal klobásu s chlebom.

Prihovorila sa k nám miestna žena, ktorá priniesla potraviny pre jej príbuzných. „Je tu moja sestra a brat s deťmi. Bola som im nakúpiť rožky a chlieb. Ja ich nemôžem prichýliť. Je nás doma asi dvadsať,“ prezradila nám.

Deti do školy nechystajú

V pondelok sa začína školský rok. Miestni ale deti do školy nechystajú. „Nepôjdu, nemajú ani šaty, ani potreby. Nemajú sa kde umyť,“ sťažovali sa nám matky školopovinných detí.

V osade majú komunitné centrum, ktoré je vybavené sprchami. Zvyčajne sa tam môžu umyť za poplatok 0,50€. Pre ľudí zo zdevastovanej bytovky sú k dispozícii zadarmo.

Samospráva tvrdí, že vyučovanie by malo v tamojšej škole prebiehať normálne. Asi 250 detí, prvého stupňa, sa bude učiť v doch zmenách. Jedlo im chcú voziť balené až do tried.

Státisíce na náhradné bývanie

Ľuďom, ktorí majú v osade trvalý pobyt, mesto poskytne náhradné bývanie. Na mieste, kde stojí neobývateľná bytovka, plánujú náhradné kontajnerové bývanie. „Poslanci na poslednom zasadnutí schválili 140 tisíc eur na búracie práce a 120 tisíc na obstaranie náhradného, kontajnerového bývania,“ informovala Adela Kalaninová, z referátu komunikácie mesta Michalovce.

Dovtedy budú môcť zostať v školskej jedálni. Mesto bude žiadať o refundáciu vynaložených nákladov Okresný úrad, keďže súvisia s riešením mimoriadnej situácie.