NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

Uzavrú ďalší most na Zemplíne.

Most pri Stretave, v okrese Michalovce, môžu autá prechádzať len v strednej časti. Nosníky na okraji mosta už dožívajú, a nemuseli by nápor cestnej premávky vydržať. Rýchlosť je na moste znížená na 30 km/h.

Nespokojnosť s projektom

Kraj sa chystal most rekonštruovať už skôr. Nové vedenie ale plánovanú rekonštrukciu nepokladalo za dostatočnú a zastavilo ju. “V projektovej dokumentácii bola naplánovaná výmena iba každého druhého nosníka. Každý, kto je z fachu vie, že je to nezmysel, máme na to statické posudky” prezradil predseda Košického kraja Rasťo Trnka.

Vymenia všetky nosníky

Projekt prepracovali a chcú začať s rekonštrukciou. V pôvodnom zámere sa s úplným uzatvorením mosta nepočítalo. Kraj preto musel riešiť dočasné premostenie. Postaviť ho ale zrejme nestihne. “Ak chceme dočasné premostenie, musíme mať majetkoprávny vzťah k pozemkom v okolí. Máme len súhlasné stanoviská, že môžme budovať dočasné premostenie, ale z pohľadu legislatívy, sú potrebné nájomné zmluvy a to by bol niekoľko mesačný proces.” vysvetľuje predseda kraja.

Ak sa im nájomné zmluvy vybaviť nepodarí, ľudia sa môžu pripraviť na desiatky kilometrov dlhé obchádzky. Kraj už pripravuje ich vyznačenie.

Most chcú uzavrieť v marci.”Takto nám to odporučil statik, aby sme most uzavreli najneskôr 15. marca,” uzavrel Trnka.

Čas ich tlačí aj pre eurodotácie. Z eurofondov na rekonštrukciu mosta kraj dostal pol milióna eur. Oprava by nemala trvať dlhšie ako 6 až 8 mesiacov.

Most pri obci Stretava je z rovnakých nosníkov, ako ten v Strážskom. Jeho časť sa zrútila v októbri 2019.