NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

V Humennom zaočkujú cez víkend 2000 ľudí

Do vakcinačného centra v Humennom sa prišli zaočkovať ľudia z celého Slovenska. Schádzali sa ráno už hodinu pred otvorením. Boli medzi nimi ľudia z Popradu, Veľkých Kapušian, Košíc, ale aj zo Žiliny či Levíc.

Manželia priniesli anjela

Ľudia neváhali cestovať, aby sa dali zaočkovať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Jana Vatahová, zamestnankyňa Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach, priniesla na očkovanie zlatého anjela so srdiečkom.

Vyrobil ho jej manžel a ona ho darovala lekárke, ktorá ju zaočkovala. „Darujem Vám tohto anjelika, aby Vás ochraňoval pred covidom,“ povedala lekárke pred očkovaním.

Najprv chceli očkovať učiteľov

V Humennom najprv chceli očkovať učiteľov. Termíny sa ale plnili pomaly a tak umožnili prihlasovanie aj ľuďom od 55 do 70 rokov. “Aj tak ale zostávalo veľa voľných termínov a tak nám ministerstvo zdravotníctva umožnilo prihlasovanie aj pre ľudí, ktorí pracujú v službách,” informoval predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Ak bude treba, oslovia náhradníkov

Podľa vedúceho Odboru zdravotníctva Úradu PSK Jozefa Tekáča župa zatiaľ nemá vytvorené zoznamy náhradníkov. „Lekári, ktorí tu dnes očkujú, majú svoje vlastné zoznamy náhradníkov z regiónu, ktorých budú kontaktovať, aby sa dostavili vo veľmi krátkom čase,“ informoval. Spresnil, že linky boli zverejnené na facebookovom profile župy, pre vekové kategórie 18 – 55 rokov a pre 55 – 70 rokov. Prípad registrácie neoprávneného záujemcu nezaznamenali.

V sobotu ráno mali termíny obsadené.

Ľudia prichádzali, ako boli objednaní. “Ak by sa ale k večeru ukázalo, že niekto neprišiel, tak vakcíny určite nevyhodíme, potom budem volať takpovediac, aj ľudí z chodníka. Trošku zazlievam ministerstvu zdravotníctva, že neskoro sprístupnilo možnosť prihlasovania cez internet” vysvetľuje Majerský.

Pribudnú ďalšie vakcinačné centrá

Zámerom župy je tento víkend zaočkovať v Prešove a v Humennom spolu až šesťtisíc ľudí. Na budúci víkend k už existujúcim centrám pribudne Poprad, o dva týždne Stará Ľubovňa a Bardejov. „Našou víziou je potom zaočkovať počas jedného víkendu spolu deväť a pol tisíc ľudí z Prešovského kraja,“ dodal Majerský.