NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

Zatúlaný tiger v pohraničí s Ukrajinou

Brezovec, 4.9.2022 – Z Ukrajiny sa k nám zatúlal tiger. V lese, nad obcou Brezovec, ho zachytila fotopasca. Starostovia vyzývajú ľudí, aby boli opatrní, a nechodili do lesa. Ochranári plánujú tigra odchytiť.

ilustračná fotografia

Boja sa o domáce zvieratá

Ľudia v pohraničí sa správy o tigrovi dozvedeli od svojich starostov, prípadne zo sociálnych sieti. „Bojíme sa, aby nám ovce nepobral,“ zdôverila sa nám Svetlana z Uble.

Tigra zachytila fotopasca len asi štyri kilometre od obce Brezová. „Nefunguje nám obecný rozhlas. Tých dvanásť obývaných domov v obci som informoval telefonicky. Ľudia to brali ako vtip. My tu máme medvede, vlkov, dravec ako dravec,“ prezradil nám Miroslav Solomon, starosta Brezovca.

Tiger je nevyspytateľný

Zoológ Richard Szőllős tvrdí, že ľudia by mali byť opatrní. “Tiger, bude časom hladný, neodporúčam, aby ho šli ľudia pohladkať, je to nevyspytateľné zviera, pud sebazáchovy môže vyvolať reakcia aj u tigrov, ktoré sú chované doma,” upozorňuje zoológ.

Na ľudí bol zvyknutý

V tomto prípade ide pravdepodobne o tigrie mláďa. Utieklo pred dvoma dňami z malej ukrajinskej obce Strychava, ktorá leží takmer na hranici so Slovenskom. Chovali ho v klietke a chodievali sa k nemu fotografovať rodiny s deťmi. „Tiger sa tam dostal z častí, kde sa bojovalo, asi pred polrokom ho tam priviezol utečenec, bol zo zoologickej záhrady, z východnej Ukrajiny,“ prezradil Miroslav Buraľ, riaditeľ Správy Národného parku Poloniny v Stakčíne.

Výhľad z kopca nad obcou Brezovec

Na tigra nestrieľajte

Ak tigra na našom území nájdu, ochranári ho uspia a prevezú do ZOO v Bojniciach. Ľudí žiadajú, aby jeho pohyb hlásili na čísle 112. Ak by si ho chcel niekto ukoristiť pre trofej, mohol by skončiť ako pytliak. „Tiger je chránený druh, tam hrozí mastná pokuta,“uzavrel Buraľ.