NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

Zaútočil na lekára v sanitke

Včera (2.3.2021) vo večerných hodinách došlo v Košiciach k ďalšiemu napadnutiu posádky RLP, zo strany samotného pacienta.

Pri prevoze do nemocnice pacient najprv v sanitnom vozidle zaútočil na lekára, ktorého udrel päsťou do oblasti brucha. Pri vykladaní pacienta zo sanitky v nemocnici pacient ležiaci na nosidlách kopol zdravotnícku záchranárku do tváre.

Nebol to prvý útok

Deň predtým, v pondelok 1.3.2021, čelila verbálnym útokom, ktoré neskôr prešli aj do fyzickej roviny, tiež jedna z košických posádok RLP. Zranená záchranárka z tohto prípadu je v súčasnosti práceneschopná.

„Naši lekári, záchranári a vodiči sú tu stále, 24 hodín denne pre pacientov so všetkými diagnózami, aj keď pracujú pod enormným tlakom pandémie. Preto akékoľvek útoky na nich považujeme za odsúdeniahodné a budeme striktne trvať na trestnoprávnej zodpovednosti osôb, ktoré sa zdravotníkom za pomoc odvďačujú fyzickými útokmi,“ informoval Viktor Wurm, hovorca, Záchranná služba Košice.

Zdravotníci sú chránené osoby

Zdravotnícki záchranári spadajú podľa paragrafu 139 Trestného zákona do skupiny chránených osôb, čo znamená vyššiu mieru zákonnej ochrany pri napadnutí počas výkonu povolania.