NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

AKCIA PAVÚK: Rozplietli ďalšiu pavučinu prevádzačov cez hranicu s Ukrajinou

Vyšetrovateľ národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii obvinil tri osoby z prevádzačstva. Medzi obvinenými je aj príslušník Policajného zboru. Išlo o pokračovanie akcie proti prevádzačstvu s krycím názvom PAVÚK, o ktorej sme už verejnosť informovali.

Výsledkom pondelkovej akcie (10.1.2022) je obvinenie 59-ročného občana Ukrajiny, 40- ročného príslušníka Policajného zboru a 43-ročného občana Slovenskej republiky.

Prevádzači boli organizovaní

Na prelome rokov 2020 až 2021 vznikla organizovaná skupina prevádzačov so svojou štruktúrou a deľbou práce jej členov. Organizovaná skupina pôsobila v Košickom a Prešovskom kraji, aj na území Ukrajiny. Jej cieľom bolo realizovanie nelegálneho prevádzačstva osôb z tretích krajín, ktorí neboli občanmi Slovenskej republiky a nemali na jej území trvalý pobyt.

Policajt bol informátor

Osoby z tretích krajín boli z územia Ukrajiny na územie Slovenska prevádzané cez zelenú hranicu. Mali využívať informácie od obvineného príslušníka Policajného zboru z Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance. Ten mal poskytovať informácie o rozmiestnení službukonajúcich hliadok. Podľa toho mali členovia organizovanej skupiny migrantov  prevádzať motorovými vozidlami.  Ich prvá cesta viedla do vopred pripravených domov, kde boli nejaký čas umiestnení.

Mierili do Nemecka

Po zorganizovaní ich prepravy prostredníctvom spolupracujúcich vodičov zabezpečili ich bezpečný prevoz územím Slovenska. Cez Českú republiku alebo Poľsko smerovali do cieľovej destinácie, ktorou bola Spolková republika Nemecko.

Vyšetrovateľ národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii už spracoval na dvoch z obvinených návrh na väzobné stíhanie. Tretí z obvinených – občan Ukrajiny sa zdržiava mimo územia Slovenska, preto bude po ňom vyhlásené pátranie prostredníctvom Schengenského informačného systému a vydaný zatýkací rozkaz.

Páchateľom v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody od sedem až do 10 rokov.

V septembri minulého roku polícia realizovala prvú policajnú akciu, výsledkom bolo päť obvinených členov organizovanej skupiny (štyria občania SR a jeden občan Ukrajiny s  povolením na pobyt v SR) https://www.facebook.com/policiaslovakia/posts/4815170538513130

Informoval: Michal Slivka – hovorca Prezídia policajného zboru SR