NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

Humenné bude čierne

Čiernymi okresmi na východe budú od pondelka 8. marca, okrem Rožňavy, už aj Humenné a Košice s okolím.

Medzi bordové okresy, s tretím stupňom varovania bude patriť 46 okresov. Na východe sú to okresy Bardejov, Gelnica, Levoča, Michalovce, Poprad, Prešov, Sabinov, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Trebišov a Vranov nad Topľou.

V druhom stupni varovania budú už len tri okresy, na východe je to Kežmarok a Medzilaborce.

Minister Marek Krajči informoval o tom, že sa viac-menej zhoršujú všetky ukazovatele. Neklesá priemerný počet úmrtí v súvislosti s koronavírusom.

V nemocniciach rekord

V nemocniciach opäť padol rekord v počte hospitalizovaných, ktorých je 4042, pričom počet voľných ventilovaných lôžok je enormne nízky.

V Humennom majú 54 lôžok, všetky sú obsadené, na umelej pľúcnej ventilácii sú dvaja pacienti a 37 potrebuje kyslík. V Michalovciach leží 71 pacientov, voľných majú ešte 10 lôžok. K dispozícii majú 8 umelých pľúcnych ventilácii, všetky sú obsadené. Vo Vranove je 56 lôžok a 48 pacientov. Najviac lôžok majú v Trebišove, až 95, obsadených 54 postelí, informovala v pondelok Jana Fedáková, hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia.

Rástla mobilita

Zvyšujúca mobilita je podľa ministra zdravotníctva výsledkom tzv. pandemickej únavy. Mnohí ľudia už majú problém s prísnym dodržiavaním opatrení.

Denne zomiera v priemere 108 ľudí a reprodukčené číslo je na hodnote od 1 do 1,05

Zmena stratégie očkovania

Od pondelka sa bude očkovať podľa veku. Vakcíny od Pfizeru a Moderny dostanú osoby nad 70 rokov.

Konzílium odborníkov navrhuje, aby sa pri vakcíne od AstraZeneca, zvýšila veková hranica pacientov na 60 až 70 rokov. Bude potrebná konzultácia s lekárom.

Kritická infraštruktúra sa bude očkovať v troch vakcinačných centrách, a to v Košiciach, Ružomberku a Bratislave.

V marci sa očakáva dodávka 413 000 vakcín Pfizer/BioNTech, 75 600 vakcín Moderna, 356 864 AstraZeneca a 200 000 vakcín Sputnik V.