nasZemplin.sknasZemplin.sknasZemplin.sk
  • Podcasty
Čítanie: Košická župa je opäť bližšie k vybudovaniu Zemplínskej cyklomagistrály
Zdieľaj
Aa
nasZemplin.sknasZemplin.sk
Aa
  • Podcasty
  • Podcasty
Sleduj nás
Copyright © www.naszemplin.sk. All rights reserved 2011 - 2023
nasZemplin.sk > Udalosti > Košická župa je opäť bližšie k vybudovaniu Zemplínskej cyklomagistrály
Udalosti

Košická župa je opäť bližšie k vybudovaniu Zemplínskej cyklomagistrály

Vladimír Bučko
Posledná aktualizácia 11. apríla 2021 o 21:04
Vladimír Bučko Publikované 11. apríla 2021
Zdieľaj
Zdieľaj

S výstavbou prvého úseku Zemplínskej cyklomagistrály, ktorý prepojí obce Zalužice a Lúčky, začne kraj v tomto roku.

Košický samosprávny kraj sa znova priblížil k projektu Zemplínskej cyklomagistrály, ktorý má vytvoriť cyklistický okruh okolo Zemplínskej šíravy a následne cyklotrasou prepojiť turistické destinácie Zemplínska šírava a Tokajská oblasť. Spoluprácu na realizácii cyklomagistrály podpísal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka s predstaviteľmi ôsmich obcí – Hnojné, Jovsa, Kaluža, Klokočov, Kusín, Lúčky, Vinné a Zalužice. Župan sa so starostami v okolí Zemplínskej šíravy dohodol na spoločných aktivitách pri projektovej príprave, samotnej realizácii ako aj následnej údržbe cyklistickej infraštruktúry a tiež na propagácii tejto cyklistickej trasy.

„Keď je reč o cestovnom ruchu na Zemplíne, najsilnejšími destináciami sú nepochybne Zemplínska šírava a Tokaj. Obidve tieto oblasti majú vysoký potenciál pritiahnuť turistov a ponúknuť kvalitný priestor na relax aj pre domácich. V posledných rokoch sa v týchto lokalitách cyklistické trasy iba značili na existujúcich chodníkoch a komunikáciách. My chceme pomôcť turistickému ruchu pri „slovenskom mori“ tým, že cyklotrasami prepojíme všetky obce v okolí vodnej nádrže. V prvom kroku chceme vybudovať novú cyklotrasu medzi obcami Zalužice a Lúčky v dĺžke viac než päť kilometrov, postupne by sa mali pridávať ďalšie úseky. Bol by som rád, ak by projekt Zemplínskej cyklomagistrály nebol po rokoch iba na papieri, ale postupne sa zrealizoval. Teší ma preto aj záväzok starostov okolitých obcí pomôcť pri realizácii a následnej údržbe týchto nových cyklistických trás,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Košický samosprávny kraj v tomto roku zabezpečí vypracovanie projektovej dokumentácie pre výstavbu cyklotrasy v úseku Zalužice – Lúčky, následne bude vyhlásené verejné obstarávanie na zhotoviteľa a samotná realizácia. V rámci spolupráce s obcami, cez ktoré by mali cyklotrasy viesť, sa kraj zaviazal podporiť aj realizáciu doplnkovej cyklistickej infraštruktúry, takzvaných BikePointov, teda  prístreškov s vybavením pre cyklistov ako je nabíjacia stanica pre elektrobicykle a mobily či stojany na bicykle. Obce napríklad pripravia projektovú dokumentáciu pre realizáciu sadových úprav pri cyklistických cestách a pomôžu s majetkovoprávnym vysporiadaním pozemkov pod budúcou cyklotrasou. Zatiaľ čo kraj by sa mal postarať o hlavnú údržbu cyklotrasy v prípade, že bude poškodená, obce na seba prevzali zodpovednosť za bežnú údržbu a jej čistenie.

Zemplínska cyklomagistrála, ktorá je súčasťou Územného plánu kraja, je rozdelená do dvoch etáp. V prvej etape by mal byť vytvorený cykloturistický okruh okolo Zemplínskej šíravy. To znamená prepojenie obcí Zalužice a Lúčky, cyklotrasa by mala pribudnúť aj od centra mesta Michalovce po stredisko Biela hora, ďalej cez stredisko Hôrka a Medvedia hora do Kaluže a ďalšie dva cyklochodníky by mali prechádzať obcami Kaluža a Klokočov. Tento cykloturistický okruh by mal mať 32 kilometrov. V druhej etape projektu by malo dôjsť k prepojeniu Zemplínskej šíravy s vinohradníckou oblasťou Tokaj. Cyklotrasa by mala viesť po hrádzach a účelových komunikáciách cez Lastomír, Sliepkovce, Stretavku, Drahňov, Veľké Raškovce, Oborín a Brehov, pričom jej celková dĺžka by mala byť viac než 40 kilometrov.

Mohlo by Vás zaujímať

Cestári sa púšťajú do opravy súvislých úsekov vo všetkých regiónoch kraja

Silná búrka vo vranovskom okrese napáchala škody

Čelne narazil do policajného auta

Oklamal a okradol dôverčivú ženu

Tragická nehoda v michalovskom okrese

Vladimír Bučko 11. apríla 2021 11. apríla 2021
Zdieľaj článok
Facebook
Predchádzajúci článok Líšky to spravili lišiacky. Vyhrali prehratý zápas
Ďalší článok Útočil motorovou pílou
Najčítanejšie
Udalosti

Poznáme najčastejšie mená pre chlapcov a dievčatá v roku 2023. Uhádli by ste?

NasZemplin.sk Od NasZemplin.sk 18. decembra 2023
IPčko otvorilo v Michalovciach klub psychologickej pomoci pre mladých. Nazvali ho CONNECT KLUB
Novinka na Tokaji. Unikátne ubytovanie v korunách stromov s wellness
Mladík, ktorý zabránil úniku utočníka na študentku vo vlaku, dostal ocenenie
Objavila ho Jadranka. Jožko Jožka zabáva ľudí už 20 rokov. Oslavovať bude aj v Michalovciach (video)
  • Kontakt
  • Pravidlá používania cookies
  • Vyhlásenie o ochrane súkromia – Zásady ochrany osobných údajov pre osoby, o ktorých zverejňujeme ich osobné údaje
  • Zásady ochrany osobných údajov
  • Akčný plán na zabezpečenie multimodálneho prístupu pri poskytovaní audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie

Sledujte naše sociálne siete

Copyright © www.naszemplin.sk. All rights reserved 2020 - 2024 Vydáva: ZEMPLIN MEDIA s. r. o., EV 111/23/SWP
adbanner
Zistený AdBlock
Naša stránka je stránka s podporou reklamy. Ak chcete podporiť našu stránku, pridajte ju na bielu listinu.
Okay, I'll Whitelist
Vitajte

Prihláste sa

Stratili ste heslo?