NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

Nevedia si rady s nelegálnou osadou

Michalovce, 3. 9. 2022 – Pozemok v Michalovciach, na ktorom stojí nelegálna osada, bude mať zrejme nového majiteľa. Za viac ako dva milióny eur ho chce kúpiť košická župa. Čo urobí s nelegálnou osadou, na ulici Mikuláša Gerbu, zatiaľ povedať nevie.

Osada sa zväčšuje

Obyvatelia sídliska Stráňany v Michalovciach sa už na nelegálnu osadu sťažujú niekoľko rokov. Tvrdia, že je z roka na rok väčšia. “Najprv boli desiati či dvadsiati a teraz sa dajú rátať možno na stovky. To asi kde ich vyhodili, tak potom prišli sem,” posťažoval sa nám muž, ktorý na sídlisku býva už viac ako štyridsať rokov.

Otvorené listy aj petícia

Ľudia písali sťažnosti na mestský úrad. Len minulý rok tu zaevidovali 21 otvorených listov, v ktorých Michalovčania žiadajú vedenie mesta, aby problém s osadou riešilo. Spísali aj petíciu, ktorú podpísalo viac ako 1500 nespokojných obyvateľov. “Mesto to má riešiť preto, lebo je to na jeho území,” dôvodí Filip Káľavský, predseda petičného výboru.

Primátor, na základe petície obyvateľov, koncom augusta vymenoval odbornú skupinu, ktorá by sa mala problémom zaoberať.

Mesto tvrdí, že má obmedzené možnosti

Mesto tvrdí, že pozemok patrí spoločnosti, ktorá v Michalovciach spravuje sieť nemocníc. “Vyzvali sme majiteľa pozemkov na vyčistenie a odstránenie stavieb,” informovala o opatreniach mesta Mária Stričková z referátu komunikácie mesta Michalovce.

Časť odpadu odviezli

Pred asi dvomi týždňami tu boli bagre a nákladné auto s Košickými značkami a odvážali odpad. Všetko ale ani z ďaleka neodviezli,” prezradil nám muž bývajúci v susedstve osady.

Župa chce pozemok, o ktorý nebol záujem

Podľa mesta osadníci bývajú v budovách, ktoré patria župe. Tá teraz plánuje kúpiť aj pozemok s osadou. Podľa znaleckého posudku má hodnotu viac ako dva milióny eur. Nemocnica sa ho pokúšala predať, no nikto neponúkol dosť. “Ponúkaná cena bola nevyhovujúca, čo vzhľadom na faktické zaťaženie týchto pozemkov nebolo prekvapením,” prezradila Jana Fedáková, hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia.

Plán s nelegálnou osadou nemajú

Župa je presvedčená, že ide o výhodnú kúpu. Na pozemku plánuje nájomné bývanie pre mestských policajtov, učiteľov, či opatrovateľky. Čo urobia s osadou, zatiaľ nevedia. “Nemáme nejaké revolučné riešenie tejto problematiky, je to systémový problém na celom Slovensku,“ upresnil Michal Hudák, hovorca Košického samosprávneho kraja.

Rozhodne dozorná rada

Vedenie nemocnice záujem župy víta. Okrem pozemku s osadou sa zbaví aj ďalších chátrajúcich nehnuteľností, za viac ako tri milióny eur, ktoré kraj do spoločného podniku vložil ešte v roku 2014. Predaj musí odobriť dozorná rada nemocnice.