NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

Obec v zajatí vody a ľadu

Voda zaliala najprv polia pri obci Jenkovce. Včera ráno si miestni všimli, že vody je na poliach stále viac. Blížila sa k záhradám a domom na okraji obce. Na obecnom úrade preto zasadol krízový štáb.

V obci vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. “Voda ohrozovala domy, prístavby a hospodárske budovy,” odôvodnil rozhodnutie krízového štábu Jaroslav André, starosta obce Jenkovce.

Toľko vody už dávno nemali

Majiteľ domu, na okraji dediny nám prezradil, že toľko vody tu už dávno nemali.”V deväťdesiatom druhom tu bola potopa. Aj teraz mi takmer zalialo pivnicu. Dobre, že prestalo pršať.” Teraz mu voda zaliala záhradu.

Podľa starostu obce, mohli byť príčinou záplav aj priesaky hrádze na kanáli, ktorý popri obci preteká. “Prešli sme spolu s vodohospodármi celú hrádzu, ale nezistili sme žiadne priesaky. Asi to bude len tými zrážkami, lebo pôda je už napitá, a nemôže absorbovať žiadnu vodu,” vysvetlil starosta.

Hasiči a vodohospodári vodu prečepávali do odtokového kanála. Prácu im sťažoval silný mráz a vietor.

Chlapi z dediny v noci čerpadlo strážili. “Dávali sme pozor, aby nepotiahlo vzduch, mohlo by potom zmrznúť,” prezradil nám jeden z chlapov. Pri prečerpávaní pomáhali aj dobrovoľní hasiči z Lekároviec.

V noci, zo štvrtka na piatok (z 11.2.2021 na 12.2.2021), voda zamrzla a začala pomaly klesať.

Na prístupovej ceste k obci sa vytvorili kryhy. Vodiči musia byť pri prechádzaní veľmi opatrní. Našťastie to nie je jediná prístupová cesta k obci.

Starosta tvrdí, že najhoršie majú zrejme za sebou. “Na najbližšie dni nehlásia žiadne zrážky, takže voda už zrejme nebude stúpať, mali by sme to zvládnuť,” uzavrel Jaroslav André.