NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

Osadu strážia vojaci a polícia

Rómsku osadu v Sačurove uzavreli. Žije v nej 750 obyvateľov a najbližších dňoch ju nebudú môcť opustiť. Dôvodom je veľké množstvo ľudí s pozitívnym výsledkom testu na koronavírus.

Počas prvého kola skríningového testovania mali pozitívnych len piatich obyvateľov osady. Starosta Peter Barát ale tušil, že to nezostane len pri tak nízkom počte. „Žijú doslova na kope, v asi sedemdesiatich chatrčiach a dvoch bytových domoch,“ priblížil nám pomery v osade.

Pozitívnych bolo vyše 27%

Opakovaného testovania sa zúčastnilo 414 ľudí. Pozitívny test malo 113. Krízový štáb okresu Vranov nad Topľou nariadil, aby obec uzavreli. „Všetci obyvatelia osady budú musieť zostať v izolácii do soboty 13. februára,“ informoval Barát.

Priebeh ochorenia majú mierny. Hygienici zisťujú, či v osade nemajú dočinenia s novým typom koronavírusu. „Piati obyvatelia boli na PCR teste, zatiaľ nevieme výsledky,“ prezradil starosta.

Izoláciu budú musieť predĺžiť

V osade majú obchod s rozličným tovarom. Budú si môcť kúpiť, čo potrebujú. Obec im zabezpečila drevo, aby mali čím kúriť. Predávať im ho chcú za symbolickú cenu. Starosta dnes ešte nevedel povedať koľko to bude. Po skončení izolácie ich pretestujú znova. „Predpokladám, že pozitivita v osade stúpne, a že budú musieť zostať v izolácii aj po 13. februári,“ upresnil starosta.

Chystajú ďalšie testovanie

V ostatnej časti obce pozitívny test nemali. V sobotu sa budú môcť obyvatelia osady otestovať znova. „Je to hlavne pre tých, ktorí dávajú deti do škôl. Obyvatelia osady sú v karanténe, takže oni sa testovať nebudú môcť,“ uzavrel Peter Barát.