NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

AKTUALIZOVANÉ: Po výbuchu plynu zostali z rodinného domu trosky

V piatok, krátko po siedmej ráno, sa obcou Bánovce nad Ondavou ozval silný výbuch. Dedina bola do niekoľkých minút plná hasičov a záchranárov. Miestni sa poriadne vyľakali. “Začul som silný výbuch, dom nadvihlo a objavil sa hríb, ako keď bomba vybuchne,” opísal nám čo videl jeden z Bánovčanov. Na mieste, kde stál rodinný dom, bola len kopa trosiek.

Hasiči počuli volanie o pomoc

Z domu zostala len kopa trosiek. Býval v ňom 65 ročný muž. Po výbuchu zostal zavalený v sutinách. Hasičom sa ho po niekoľkých minútach podarilo nájsť. “Počuli sme, ako niekto volá o pomoc. Muž sa sťažoval na bolesti predlaktia. Mal šťastie. Asi ho zachránila zárubňa dverí, v ktorej, v čase výbuchu, stál,” prezradil veliteľ zásahu michalovských hasičov Peter Šimko.

Hasiči muža odovzdali zdravotníkom. “K pacientovi s polytraumou bola vyslaná naša posádka RLP z Michaloviec. Muž bol pri vedomí, utrpel zlomeninu predlaktia a popáleniny viacerých častí tela. Pacienta sme stabilizovali a následne odovzdali vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej službe, ktorá ho transportovala do košickej nemocnice,” informoval hovorca Záchrannej služby Košice Iktor Wurm.

Výbuch ohrozil susedov

Výbuch vyľakal ľudí v susedných domoch. “Zobudila som sa na to, že mi niečo padá na hlavu. Jedna z tehál spadla rovno na postel, kde som spala. Popadali nám lampy, okná rozbilo v zadu, prístrešok je zničený, auto poškodené,” opísala nám strašné ráno jedna zo susediek. Tlaková vlna poškodila v dome oproti vchodové dvere. Porozbíjané okná mali aj vzdialenejšie domy.

Vybuchol nahromadený plyn

Výbuch, podľa hasičov, nastal po nahromadení plynu v dome. “Plyn mohol vybuchnúť, keď majiteľ zapol svetlo, alebo manipuloval s otvoreným ohňom,” informoval Marián Kováč, zisťovateľ príčin požiarov z hasičskej stanice v Michalovciach.

Plynári prerušili dodávky plynu

V obci prerušili dodávky plynu pre tri domácnosti. Plynári skontrolovali aj miesto výbuchu. “Naši pracovníci skontrolovali tesnosť plynovodu 100 metrov pred aj za prípojkou k poškodenému rodinnému domu. Žiadny únik nebol potvrdený. Podľa doteraz zistených skutočnosti boli v rodinnom dome nainštalované plynové spotrebiče – gamatky a prietokový ohrievač,” informoval Milan Vanga, manažér externej komunikácie SPP-distribúdia.

Po výbuchu polícia uzavrela cestu medzi Trhovišťom a Oborínom. “ To, ako presne k výbuchu došlo a čo bolo jeho príčinou, je predmetom ďalšieho vyšetrovania policajtov aj za účasti expertov z kriminalisticko-expertízneho stavu,” informovala Lenka Ivanova, hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Košiciach.

Polícia začala trestné stíhanie

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Michalovciach začal trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. 65-ročný muž, ktorý sa v čase výbuchu nachádzal vo vnútorných priestoroch domu, utrpel podľa predbežnej lekárskej správy ťažké zranenia s dobou liečenia viac ako 42 dní. Celková škoda, ktorá vznikla nielen na poškodenom dome, ale aj okolitých domoch, bola predbežne vyčíslená na 100.000 eur.,“ doplnila v piatok večer policajná hovorkyňa.  

Plynári: Kontrolujte prípojky

Plynári ľudí upozorňujú, aby dodržiavali termíny odborných prehliadok a skúšok plynových spotrebičov, ktoré stanovujú ich výrobcovia. “Odporúčame realizovať pravidelné kontroly plynových prípojok a v prípade akéhokoľvek podozrenia na poruchu, bezodkladne kontaktovať Poruchovú linku – Plyn na t. č. 0850 111 727,”Milan Vanga, manažér externej komunikácie SPP-distribúdia.

(video-návod ako postupovať pri úniku plynu: https://www.youtube.com/watch?v=_HPTaF6TH14).