NasZemplin.sk

Informácie z regiónu Zemplín

Sadenice na trhovisku nekúpite

Vláda povolila otvoriť záhradníctva a riešenie hľadajú aj tí, čo priesady ponúkali na tržnici.  Skleníky majú plné sadeníc, no predávať  na trhu ich nemôžu. Trhoviská totiž zostávajú pre opatrenia vlády zatvorené.

Muškáty, paradajky, zeler či skorá kapusta. Už v týchto dňoch ich mali trhovníci zvyčajne vyložené na pultoch svojich stánkov. Dobre vedia, že čo nepredajú počas apríla a mája, potom vyhodia. „To nie je klinec, že dám to do zásuvky, predám ťa o polroka, už sa to nedá,“ posťažoval sa nám Juraj Lešo zo Šamudoviec.

Hygienici ale trvajú na tom, že trhoviská musia zostať zatvorené. Podľa nich sa tu schádzajú predajcovia a zákazníci z rôznych častí regiónu. A zvyšujú tak riziko nákazy.

„Úrad verejného zdravotníctva nariaďuje opatrenia na základe rozhodnutia ústredného krízového štábu,“ uviedla Dáša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.

Manželia Lešovci sa pestovaniu sadeníc venujú už 20 rokov. Tento rok ale budú musieť vymyslieť, ako sadenice predať tak, aby ich nemuseli vyhodiť, a nedostali za to pokutu.