Voda, mokrade a život sú neoddeliteľné. To je téma Svetového dňa mokradí, ktorý si pripomíname 2. februára. Za vyše 300 rokov mokrade celosvetovo ubudli o takmer 90 percent a tie zostávajúce miznú trikrát rýchlejšie ako lesy. Vyhynutiu čelí až 25 percent všetkých mokraďových druhov a tretina sladkovodných druhov.

Ochrana a obnova mokradí patrí k prioritám ministerstva životného prostredia. Minister životného prostredia Ján Budaj opakovane zdôraznil, že mokrade sú životne dôležité ekosystémy pre ochranu biodiverzity a pre človeka. Zadržiavajú a čistia vodu, poskytujú ochranu pred povodňami, sú kľúčové pre ukladanie uhlíka, čím pomáhajú riešiť problémy klimatickej zmeny. „Problémom Slovenska je neuvážená urbanizácia a stále rastúca spotreba, ktoré vyvíjajú neúnosný tlak na mokrade a vodu. Naša spotreba vody znamená menej vody pre prírodu. Úbytok a znečistenie mokradí zintenzívnili vodnú krízu, ktorá ohrozuje ľudí a našu planétu. Je najvyšší čas obnovovať mokrade, prestať s nezmyselným prehradzovaním riek a nadmerným odčerpávaním vody,“ podčiarkol.
Minulý týždeň získalo ministerstvo životného prostredia podporu vlády na vyhlásenie prírodnej rezervácie Oborínsky luh s rozlohou takmer 155 hektárov. Ide o územie s piatym stupňom ochrany. Vyhlásenie prírodnej rezervácie je pozitívnym príkladom spolupráce urbárskej spoločnosti, rezortu životného prostredia, ako aj mimovládnych organizácií. Ministerstvo presadilo aj vyhlásenie chráneného areálu Devínske jazero so vzácnymi vŕbovo-topoľovými lužnými lesmi, či bahnitými až piesočnatými brehmi, kde majú svoj domov rôzne chránené druhy rastlín a živočíchov. Aj kvôli ochrane mokradí , bude ministerstvo životného prostredia pokračovať v úsilí o vyhlásenie ďalších chránených areálov.

Na Slovensku máme 66 typov biotopov európskeho významu, z ktorých 24 klasifikujeme ako vodné, riečne, močiarne, alebo jednoducho závislé na vodnom prostredí. V zmysle Katalógu biotopov Slovenska sú rozdelené na slaniská, vodné biotopy, nelesné brehové porasty, lúky a pasienky, rašeliniská a slatiny, prameniská a lesné biotopy. Ďalšie informácie o mokradiach na Slovensku vrátane území európskeho významu a mokradiach medzinárodného významu – tzv. ramsarských lokalitách nájdete tu.
Ochrana mokradí sa stala predmetom medzinárodnej spolupráce najmä z dôvodu veľkého úbytku mokradí na celom svete a následného ohrozenia mokraďových ekosystémov a druhov, ktoré sú na ne existenčne viazané. Ramsarský dohovor o mokradiach, ktoré majú medzinárodný význam, predovšetkým ako biotopy vodného vtáctva, bol podpísaný 2. februára 1971 v iránskom meste Ramsar. Hlavným impulzom pre vznik dohovoru bol alarmujúci pokles početnosti populácií mnohých druhov vodných vtákov začiatkom šesťdesiatych rokov, neskôr však dohovor rozšíril svoj záujem na všetky aspekty ochrany a múdreho využívania mokradí. Tento rok si pripomíname 50. výročie tohto významného dohovoru, ktorý je prvým z globálnych medzinárodných dohovorov pre ochranu a udržateľné využívanie všetkých mokradí.
Tlačová správa MŽP SR
Ďalšie udalosti
Pochod „Puci Pešo“ pripomenie slávneho východoslovenského rodáka Puciho
Východ má nové Centrum popularizácie fyziky, druhé na Slovensku
Michalovčanov vyľakali dunivé výbuchy